JUnit a TDD pro Java programátora

Zpět na kurzy

Všechny ONLINE kurzy

od 1 299,00 KČ

Všechny online kurzy od 1 299 KČ

Více info

Course duration 2h 26m 47s
Course chapters 30 kapitol
Course difficulty Středně pokročilý

Popis online kurzu

Pokud jsi programátor, tak chceš, aby byl tvůj program napsaný a spustitelný a abys viděl jeho finální formu. Pokud má však aplikace fungovat správně, tak ji musíš otestovat. Nejlepší je testovat během programování.

Nikdo nemá rád testování. Pokud najdeš programátora, který má rád psaní testů, tak to je výjimka. Přestože to nemáme rádi, tak to musíme dělat, pokud chceme mít svůj kód udržitelný do budoucna. Musí být ověřený a stále být ověřován. Pokud chceme něco dělat, tak se to musíme naučit.

V tomto kurzu se naučíme, jak testovat aplikace jako programátor. Zvýrazňuji jako programátor, protože existuje pracovní pozice tester, která se zabývá širokospektrálním testováním aplikace – automatické testování a nevím co ještě všechno. My se zaměříme na takové testování, které máš ty jako programátor dělat během vývoje aplikace.

Co se naučíš?

Svůj kód si musíš stále ošetřovat minimálně pomocí jednoduchých testů – pomocí unit testů. Napíšeš metodu a k tomu pár testů. Ošetříš to z každé strany. Tím minimalizuješ chybovost svého kódu. Je to tvá povinnost.

V tomto kurzu se naučíš psát unit testy pomocí JUnit frameworku a k psaní testů budeme přistupovat pomocí TDD tedy Test driven developmentu.

Neboj se nových slovíček, vše ti vysvětlím, a nakonec spolu naprogramujeme malou aplikaci, kterou ošetříme unit testy a vše budeme dělat pomocí TDD.

Proč vlastně testovat?

Je to nutnost. Při programování postupujeme určitým směrem – konkrétními kroky. Nejprve máme vymyšlený cíl – problém, který budeme řešit. Následně daný problém budeme řešit – napíšeme kód. Když napíšeme kód, tak ho spustíme a přesvědčíme se, zda funguje. Pokud budeme i testovat, tak si nejprve vytyčíme cíl, následně budeme programovat a namísto spuštění budeme psát testy. Následně spustíme testy a až potom spustíme aplikaci.

Cílem prvního přístupu je ověřit, zda aplikace funguje v daném okamžiku. Cílem druhého přístupu je mít kód pod kontrolou nejen nyní, ale i v budoucnu, když budeme kód rozšiřovat. Když rozšíříme kód, tak původní testy musí stále fungovat. Pokud by nějaký test najednou přestal fungovat, příčinou může být špatně napsaný kód nebo v lepším případě nám nová funkcionalita způsobila chybu ve starém kódu. Tím, že jsem psal testy, tak jsem na to přišel. Pokud bys testy nepsal, napadlo by tě testovat například 4 roky starý kód? Pravděpodobně ne. Proto je psaní testů důležité – kód bude ochráněný pomocí testování i v budoucnosti.

Co potřebuješ vědět?

Potřebuješ znát základy programovacího jazyka Java. Pokud ještě neumíš základy, tak se je můžeš naučit v mém kurzu Java a OOP pro začátečníky.

Seznam kapitol online kurzu

00 intro

01 Prečo testovať

02 JUnit 5 – úvod

03 Vytvárame Maven projekt

04 Prvý JUnit test

05 Assertions

06 Viacero unit testov na to isté

07 princíp TDD - test driven development

08 Spúšťanie testov cez Maven

09 Testovanie výnimiek

10 Životný cyklus testu

11 Anotácie životného cyklu - BeforeEach, AfterEach

12 Anotácie životného cyklu - Beforeall, AfterAll

13 DisplayName anotácia

14 Disabled anotácia

15 RepeatedTest anotácia

16 Spúšťanie testov na základe podmienky

17 Organizácia testov

18 AssertAll metóda

19 Tag anotácia

20 TDD na príklade 1 – úvod

21 TDD na príklade 2 - doménové triedy

22 TDD na príklade 3 - metóda prekryvaSa plus testy

23 TDD na príklade 4 - metóda jeVolno plus testy

24 TDD na príklade 5 - metóda ktoMaStretnutie plus testy

25 TDD na príklade 6 - metóda kedyMaStretnutie plus testy JUnit a TDD domáca úloha

Online kurz JUnit a TDD pre Java programátora je možné vyzkoušet i zdarma!